Sprawa ekologii nie zawsze była dla mnie szczególnie istotna, ale widząc na własne oczy dynamiczne zmiany klimatu w ostatnich latach doszedłem do wniosku, że zanieczyszczenie środowiska spowodowane działalnością człowieka jest jednym z najważniejszych czynników powodujących te zmiany, dlatego postanowiłem podjąć działania, żeby żyć bardziej eko.

Proekologiczne woreczki do żywności

woreczki wielorazowePierwszym krokiem ku zmianom w dobrym kierunku było ograniczenie liczby wykorzystywanego przeze mnie plastiku. Zdałem sobie sprawę, jak wiele reklamówek i torebek jednorazowych wykorzystywałem i wyrzucałem każdego dnia, dlatego postanowiłem przejść na materiałowe torby na zakupy, jednak już w domu nie zawsze można w ten sposób przechowywać niektóre produkty. Doszedłem do wniosku, że woreczki wielorazowe będą najlepszym kompromisem, pomiędzy proekologicznym ograniczeniem ilości wykorzystywanego przeze mnie plastiku, a prawidłowym przechowywaniem żywności, w szczególności tej trzymanej w zamrażalniku. Szybko okazało się, że tego typu woreczki są łatwiej dostępne w Internecie i popularnych sieciach handlowych, niż się spodziewałem. Przejście na ich używanie sprawiło, że dziś marnuję zdecydowanie mniej plastiku, głównie w formie jednorazowych torebek, z których zrezygnowałem już niemal całkowicie, a które były głównym powodem, dla którego w ogóle rozpocząłem moje zmiany.

Wykorzystywanie plastikowych worków w celu przechowywania żywności nie jest rzeczą złą, jednak warto zwrócić uwagę, żeby były to woreczki do wielokrotnego wykorzystania, które zarówno pozwolą na prawidłowe przechowywania żywności i ograniczenie przenikania ich zapachu na inne produkty, a także będzie ukłonem wobec natury, która z pewnością skorzysta na mniejszym zużyciu plastików, które będzie się wiązało z rezygnacją z woreczków i foliówek jednorazowych.