Zalety posiadania gazu pieprzowego

Poszukując taniego i prostego sposobu, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, warto zdecydować się na zakup gazu pieprzowego. Jest on poręczny w użyciu, co pozwala na zneutralizowanie napastnika na czas, jaki pozwoli nam na oddalenie się w spokojne miejsce. Z tego powodu warto dowiedzieć się nieco więcej na temat działania gazu pieprzowego, a także innych czynników sprawiających, że rzeczywiście warto mieć go zawsze przy sobie.

Jak działa gaz pieprzowy?

niewielki gaz pieprzowyWarto wiedzieć, że gaz pieprzowy jest zaliczany do grupy drażniących środków bojowych. Substancją czynną w tym przypadku jest kapsaicyna, która jest odpowiedzialna także za ostry smak warzyw, jak papryczki chili. Substancja rozpylona pod znacznym ciśnieniem wchodzi w kontakt ze skórą oraz z błonami śluzowymi, przez co wywołuje pieczenie i podrażnia je. Ból jest palący oraz na tyle intensywny, że w sposób skuteczny może powstrzymać napastnika. Istotne jest, że gazy pieprzowe zawierają także kolorowy barwni, który widoczny jest w świetle UV i znacznie ułatwia służbom identyfikację agresora. Warto mieć przy sobie niewielki gaz pieprzowy. Najlepszym zakupem są modele, które z łatwością zmieszczą się w kieszeni spodni, bluzy albo marynarki, co zapewni szybką reakcję w razie zagrożenia. Ważnymi cechami gazów pieprzowych są także zasięg wyrzutu, a także forma rozpylania.

Odległość, na jaką można wyrzucić substancję, wynosi standardowo od trzech do pięciu metrów. Jest to wystarczające, aby ubiec napastnika i zyskać odpowiednią ilość czasu na bezpieczne oddalenie się. Znaczenie ma również forma, w jakiej rozpylana jest substancja, może być ona stożkowa, pokrywająca szerszą przestrzeń, jak i strumieniowa, która sprawdza się w przypadku trudnych warunków pogodowych. Wtedy ani wiatr, ani deszcz nie rozproszą strumienia.