Chmura obliczeniowa niesie za sobą mnóstwo korzyści dla każdej organizacji. Chodzi tutaj o wyższą skuteczność, elastyczność oraz przede wszystkim znacznie obniżone koszty. W parze ze wszystkimi wymienionymi zaletami idzie ponadto ulepszona wydajność aplikacji oraz usług. Jednak w tym zakresie wymaga się odpowiedniej strategii każdego wykonanego ruchu.

W jaki sposób wykonać migrację do chmury?

migracja azureStaranne rozplanowanie jest również niezbędne w przypadku przejścia od jednego dostawcy chmury do całkiem innego. Migracja Azure powinna zostać rozpoczęta od trzeźwej i ostrożnej oceny całej inwestycji. Należy uwzględniać inwestycję w lokalne centrum danych oraz koszt przejścia do określonej chmury. Już po tym kroku można śmiało ocenić opłacalność planowanej inwestycji. Chmura obliczeniowa daje realny podgląd na model płatności pozostający w zgodzie z rzeczywistym użyciem. Kolejnym krokiem jest wskazanie aplikacji, które mają podlegać przeniesieniu do innej chmury. Przy okazji należy się zastanowić również nad tym, czy po przeniesieniu będą one nadal sprawnie działały. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić dodatkowe komplikacje trudne do rozwiązania. chmura, do której planuje się przenieść wszystkie dane może nie obsługiwać starszych wersji aplikacji i wówczas pojawia się duży problem. Dodatkowo warto upewnić się, czy platforma chmury obsługuje język niezbędnej aplikacji. Dane, które wymagają znacznie większej poufności powinny być przechowywane w środowisku, które mają znacznie lepsze zabezpieczenia.

Przed decyzją o przeniesieniu danych należy jeszcze uwzględnić ilość zasobów, które może pomieścić chmura. Jeżeli jest tego niewiele, może dojść do sytuacji, w której część danej aplikacji nie będzie mogła zostać przeniesiona. Uniemożliwia to całkowicie jej funkcjonowanie.