O skutkach jakie niesie ze sobą nadmierna obecność stresu w naszym życiu wie z pewnością każdy z nas. Nie oznacza to jednak, że stres powinien całkowicie z niego zniknąć. W drodze ewolucji pojawił się nie bez powodu. Kiedy jednak powinniśmy się martwić tym, że przyniesie ze sobą niebezpieczne skutki?

Czym jest kortyzol?

hormon wydzielany w stresieStres niejednokrotnie może stać się impulsem do działania w naszym życiu. Niejednokrotnie popchnie nas to działania, kiedy wisi nad nami termin ukończenia pracy. Dla wielu stres związany ze zbliżającym się terminem wykonania jakiegoś zadania jest motywujący. Jednak w momencie, gdy towarzyszy nam na każdym kroku, może stać się niebezpieczny. Sam hormon wydzielany w stresie – kortyzol – jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy jego obecność w naszym organizmie jest na odpowiednim poziomie, zasypiamy bez trudu, nie mamy problemów z podejmowaniem decyzji czy skupieniem. Gdy jednak jego poziom wzrasta, co jest najczęściej wynikiem silnego, przewlekłego stresu, wszystkie te czynniki w naszym życiu ulegają zmianie. Mimo ogromnego zmęczenia, nie potrafimy wieczorem zasnąć. Podejmowanie ważnych decyzji w silnym stresie również nie działa na naszą korzyść. Wówczas najczęściej mamy zaburzony obraz sytuacji, przez co podjęte decyzje w późniejszym czasie okażą się złe. Zwiększona produkcja kortyzolu niesie ze sobą większe ilości sodu we krwi, to z kolei prowadzi do podwyższonego ciśnienia krwi, a w konsekwencji poważnych chorób układu naczyniowego.

Jeśli czujemy, że nasz organizm nie radzi sobie z silnym stresem, bądź nie mamy na niego wpływu warto sięgnąć po środki, które zminimalizują ryzyko pojawienia się skutków jego nadmiernej obecności w naszym organizmie. Jak łatwo się domyślić, najlepszym na to sposobem, jest pozbycie się silnego źródła stresu z życia.