Osoby, które pracują na etacie, z pewnością każdego dnia spotykają się w pracy z tymi samymi ludźmi. W małych firmach często pracownicy mają stały kontakt z szefem i są to albo rodzinne relacje, albo jedynie biznesowe kontakty. 

Kiedy dawać prezenty szefowi? 

jaki prezent dla szefaW zakładach pracy, w których wszyscy współpracują ze sobą od wielu lat, dobrze się znają i codziennie mają kontakt z szefem, najczęściej mają bliskie relacje. Obchodzą swoje urodziny, imieniny, mają wigilie firmowe, czy nawet spotykają się po godzinach pracy. Szefowie najczęściej swoim pracownikom w prezencie dają pieniądze, gdyż wiadomo, że taki podarunek każdemu będzie odpowiadał. Jednak kiedy prezent trzeba wręczyć szefowi, to musi to być coś specjalnego, bo nie wypada mu dawać gotówki. To jaki prezent dla szefa kupią pracownicy, zależy od ich relacji z nim. Czy dobrze go znają, wiedzą czym się interesuje, czy po prostu chcą mu wręczyć coś symbolicznego. Dla szefa, który jest kolekcjonerem staroci, świetnym pomysłem będzie kupienie jakiegoś ciekawego antyku, który poszerzy jego kolekcje. Dla fana piłki nożnej, można kupić bilety na wyjątkowy mecz jego ulubionej drużyny, a dla zapalonego kucharza specjalne akcesoria kuchenne. Pójściem na łatwiznę będzie na pewno kupienie butelki dobrego alkoholu, ale z drugiej strony jeżeli lubi się czasem napić drogich trunków, to będzie to dobry pomysł. W sprzedaży możemy znaleźć gotowe kosze pełne słodyczy i różnych produktów spożywczych, łącznie z alkoholem, które są odpowiednio udekorowane i nadają się na prezent. 

W firmach pracownicy najczęściej się zrzucają na jeden prezent dla szefa, dzięki czemu może on być droższy i z wyższej półki. Każdy szef na pewno doceni starania swoich pracowników i nie pozostanie im dłużny. Pracownicy wręczają mu prezenty najczęściej z okazji urodzin i imienin.