Statystyki pokazują, ze nawet co pięty niemowlak doświadcza nieprzyjemnych kolek, które mogą się utrzymywać nawet kilka godzin. To bardzo stresujący moment dla dziecka, ale także rodzica, gdy często nie wiedzą oni jak skutecznie pomóc dziecku.

Co robić w chwili kolki u niemowlaka?

co na kolkę dla niemowlakaCo prawda dzieci rodzą się z umiejętnością ssania, ale kciuka. Ssanie piersi mamy nieco się różni i też dlatego nie każde dziecko potrafi to robić we właściwy sposób. Maluchy mogą zbyt łapczywie pić mleko, przez co będą w trakcie tej czynności połykać sporo powietrza, które gromadzi się w układzie pokarmowym. Jeżeli podczas noszenia malucha na ramieniu do odbicia nie dojdzie do wydostanie się go na zewnątrz, to istnieje duże ryzyko, że pojawi się kolka. Na jej występowanie ma też wpływ niewłaściwa dieta mamy karmiącej piersią czy predyspozycje i specyficzna budowa układu pokarmowego. Jeżeli się zastanawiamy co na kolkę dla niemowlaka zastosować, to warto poszukać porad w internecie. Wiele mam zaleca, aby nosić malucha na rękach w pionowym ułożeniu, ponieważ pomaga to na wydostanie się nagromadzonych pęcherzyków powietrza z układu pokarmowego. Jeżeli to nie pomoże, to można spróbować uspokoić malucha spokojną muzyką lub szumami. Takie sposoby pomagają, kiedy kolka nie jest zbyt bolesna i da się odwrócić uwagę dziecka od tej dolegliwości. Jeżeli kolka jest wyjątkowo uporczywa, to można spróbować wykonać dziecku delikatny masaż brzuszka, który rozluźni spięte mięśnie i usunie powietrze z jelit.

Na pewno pojawienie się kolki każdy rodzić szybko rozpozna, ponieważ następuje ona krótko po spożytym posiłku. Dzieci wtedy intensywnie płaczą i bardzo często podkurczają nóżki. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej działać i pomóc niemowlakowi w cierpieniu.