Jako że w naszej wsi często zdarzały się awarie prądu, spowodowane nie tylko odległością od głównego ciągu elektrycznego ale i przestarzałą infrastrukturą, większość sąsiadów zaczęła używać kolektorów słonecznych jako zasilania awaryjnego. Sprawdziły się one na tyle dobrze, iż po pewnym czasie postanowiliśmy stworzyć na własnych gruntach miniaturową elektrownię słoneczną na własny użytek.

Nowoczesne panele słoneczne z hurtowni

hurtownia paneli słonecznychZdobycie pozwolenia na stworzenie takiej instalacji nie było problemem, gdyż miała być ona położona na połączonych gruntach prywatnych, i zasilać cały teren wsi. Jako że większość z nas już wykorzystywała taki rodzaj zasilania, nikt nie wniósł sprzeciwów, więc mogliśmy zamówić wymagane części i panele do budowy już po kilku tygodniach od rozpoczęcia projektu. W panele miała nas zaopatrzyć hurtownia paneli słonecznych i oprzyrządowania fotowoltaicznego z której znaczna część mieszkańców już zakupiła swoje urządzenia, więc było to miejsce sprawdzone i mające bardzo dobre opinie. Zakup hurtowy paneli był o wiele bardziej atrakcyjny cenowo niż detaliczne zakupy, gdyż w przypadku dużych ilości zamówień możliwe było otrzymanie nie tylko dużych rabatów, ale również darmowej usługi instalacji i rozruchu sprzętowego. Panele przez nas zamówione należały do odmian przemysłowych, które były o wiele wydajniejsze i większe niż standardowe modele przeznaczone do użytku domowego.

Jako że miały być one stosowane do zapewniania stałego źródła energii, ich wytrzymałość była również znacznie większa niż mniejszych wariantów, więc nie były one podatne na większość najczęściej zdarzających się uszkodzeń. Mimo iż inwestycja wymagała dość dużego nakładu finansowego, okazało się iż zwróciła się w ledwie kilka miesięcy po uruchomieniu całej instalacji.