Od kilku lat niezmiennie korzysta się z wygody, jaką gwarantuje praca w chmurze. Jest to o tyle komfortowe, że jednocześnie kilka osób może pracować na tym samym dokumencie lub projekcie, przy czym wszyscy pracownicy są w stanie na bieżąco widzieć to, co robią pozostali. Jest to niezwykle wygodne i pozytywnie wpływa na samą pracę.

Czy chmury w małych firmach są bezpieczne?

bezpieczna chmura dla małej firmyW momencie, w którym pojawia się temat internetowych chmur, pojawia się także dylemat związany z ich bezpieczeństwem. W końcu jest to umieszczanie nierzadko niejawnych i poufnych informacji na temat działalności firmy na zewnętrznych serwerach. Prawda jest jednak taka, że we współczesnej przestrzeni internetowej każda chmura dysponuje swoimi własnymi zabezpieczeniami, zatem bezpieczna chmura dla małej firmy nie jest niczym niemożliwym do osiągnięcia. Chmura nie jest rozwiązaniem wyłącznie dla ogromnych korporacji, w których sprawna komunikacja jest podstawa. Pozwalają one usprawnić również funkcjonowanie niewielkich przedsiębiorstw. Jakby się nad tym zastanowić, to praca w chmurze jest wygodna nawet dla pojedynczych pracowników, choćby dlatego, że dzięki udogodnieniom chmury nie trzeba pracować na jednym komputerze. Często można dostać się do potrzebnych plików z poziomu komputera domowego, tabletu, a nawet smartfona. Wszystkie dokumenty i tak są na zewnętrznym serwerze, wystarczy się do niego jedynie podłączyć.

W wielu sytuacjach nie ma już sensu pracowanie na indywidualnych dokumentach, tym bardziej że wiele przedsiębiorstw musi na bieżąco komentować i weryfikować nowe pomysły i rozwiązania, zatem dobrze jest widzieć zapisany proces myślowy swoich pracowników. Wielokrotnie może to ograniczyć nieco czasu i przyczynić się do zwiększenia efektywności pracy.